Piedāvājam Ainara Mielava (Jauns Mēness) izpildītā latviešu tautas dziesma – Ai, jel manu vieglu prātu, kuru gandrīz visi ir dzirdējuši vai jau zina no galvas.
Šī nodarbība ir sagatavota priekš dažādu līmeņu iesācējiem un tā ir sadalīta trijās daļās. 1. daļā (6. vingrinājumos) apgūstamā viela:
- Vienkārši akordi un pārejas
- Labās rokas ritms
- Spēlēšanas apvienošana ar dziedāšanu
- Akordu modulācija
Katrs vingrinājums ir pierakstīts profesionālā un viegli saprotamā nošu/akordu pieraksta formā. Katrs vingrinājums ir sadalīts pa divām rindiņām un tos ir ieteicams atkārtot sešas reizes katru (tikpat, cik dziesmai pantiņu). Katrs nākamais vingrinājums ir par vienu līmeni sarežģītāks, tāpēc ir ieteicams ievērot numurēto secību un spēlēt pēc video.
Dziesma ir uzrakstīta četrās ceturtdaļās un ir sadalīta astoņās taktīs. Virs katras ritma figūras ir atzīmēti akordi diagrammas veidā. Iesaku nesasteigt, bet spēlēt sev visērtākajā tempā (no sākuma lēni, bet pēc tam tempu var kāpināt).
1. Vingrinājums
Viens akords ir jāspēlē vienu reizi uz četriem sitieniem, izņemot 5. un 7. takti, kur viena akorda nospēlēšana aizņem divus sitienus. Izmantojiet mediatora vai rokas kustības uz leju (skatīt video).
Audio fails: AJMVP – ĢVN – 1. daļa – 1. audio
2. Vingrinājums
Akordi ir jāspēlē uz katru no četriem sitieniem. Ja pirmajās četrās taktīs ir viens akords taktī, tad tas nozīmē, ka uz katru sitienu tas ir jānospēlē uz leju ejošā mediatora vai labās rokas kustībā (skatīt video).
Audio fails: AJMVP – ĢVN – 1. daļa – 2. audio
3. Vingrinājums
Šo vingrinājumu ir ieteicams spēlēt pēc 4. vingrinājuma apgūšanas. 3. vingrinājumā labās rokas kustības spēlē populāru un vienkāršu ritma figūru, ko bieži vien dēvē par “latviešu vai parastais štrihs”. Tas, kas liek tam labi skanēt, ir sinkopētais takts trešais sitiens, kurš izpaužas tā, ka labā roka paiet garām stīgām virzienā uz leju: leja, leja-augša, garām-augša, leja (skatīt video).
Audio fails: AJMVP – ĢVN – 1. daļa – 3. audio
4. Vingrinājums
Labs vingrinājums tiem, kas jau ir stabili apguvuši ritmiskas akordu pārejas no 1. un 2. vingrinājuma. Šeit ir svarīgi ievērot pareizas un ritmiskas labās rokas kustības, tāpēc var palīdzēt skaļa sitienu skaitīšana kā “viens, divi, trīs, četri” vai arī “tā, ti-ti, ti-ti, tā”, vai/un kājas sitieni uz katru bītu (taktī kopā četri bīti). Mediatoru kustības ir leja, leja-augša, leja-augša, leja (skatīt video).
Audio fails: AJMVP – ĢVN – 1. daļa – 4. audio
5. Vingrinājums
Vienīgā atšķirība no 3. vingrinājuma ir citādāki akordi, par kuriem sīkāk ir skaidrots video.
Audio fails: AJMVP – ĢVN – 1. daļa – 5. audio
6. Vingrinājums
Tāpat kā 5. vingrinājumam, arī šim venīgā atšķirība no 3. vingrinājuma ir citādāki akordi, no kuriem viens ir “barē” (akords iesācējiem šķiet sarežģīts, jo ar pirmo pirkstu ir jāpiespiež visas akorda notis uz pirmās ladas). Skatāmies video!
Audio fails: AJMVP – ĢVN – 1. daļa – 6. audio
Artūrs
16 06 2012
Super! Paldies ļoti noderīgi, man patika, vairāk šādas pamācības ar latviešu populārākajām dziesmām.
Eduards Aksjoņenko
18 06 2012
Liels prieks un gandarījums, ka patīk! Noteikti šajā lauciņā strādāsim vēl – it īpaši, ja palīdzēsiet ar atbalstu video nodarbību popularizēšanā (ieteikt draugiem, like facebook, tweet twitterī, youtube u.c.)
Paldies! 🙂
Kaspars
17 06 2012
A, kur palika solītā Invāzija? 😀
Eduards Aksjoņenko
18 06 2012
Invāzija – kušs!!!!! Šis pārsteigums tiek gatavots un būs sagaidāms jau drīzumā!! 😉
Pauls
19 06 2012
Vai tiešām Latvijas ģitāristiem kopumā ir tik zems līmenis, ka jūsu piedāvātās video nodarbības ir domātas ģitāristiem, ar maksimums gada pieredzi? Es nesaku, ka to ko jūs darāt ir slikti, bet, manuprāt, lai paceltu līmeni kopumā ir jāpaceļ video nodarbību sarežģītība, lai jaunajam ģitāristam ir jāpiepūlās vairāk nekā dienu vai divas, lai iemācītos konkrēto dziesmu un, manuprāt, pašam ģitāristam būs interesantāk, ja mācoties jauno dziesmu viņš iemācīsies, kādu jaunu tehniku, nekad neredzētu un nedzirdētu liku u.tml.
Kristaps
19 06 2012
Piekrītu Paulam! Vispār šeit atrodami vainu šādi raksti, kuru līmenis ir gaužām zems vai arī raksti ar šredu vai arī ko tādu, ko parasts mirstīgais nespēj. Kur ir materiāls domāts vidējai ģitāristu “kārtai”, kuri vēlas tiekties uz augšu? Domāju, ka tādi šajā lapā iegriežas biežāk par 4 akordu strinkšķinātājiem. Domājiet par savu mērķauditoriju!
Eduards Aksjoņenko
19 06 2012
Paul un Kristam – paldies par viedokļiem!
1. Mēs gandrīz katru dienu saņemam vēstules, it īpaši, no iesācējiem ar lūgumiem veidot nodarbības veidā, kāds ir pieejams tagad. Cenšamies Video Nodarbībās ielikt dažādu materiālu jauktās sarežģītības un stila pakāpēs. Viss nāk pamazām un drīzumā ceru, ka atradīsiet arī ko sev piemērotu. Jūs droši varat minēt konkrētas lietas, kas Jūs interesē un mēs pabīdīsim tās mūsu sižeta sarakstā uz augšu! Saturu, draugi, veidojat Jūs, jo priekš Jums arī darbojamies 😉
2. Gitarspele.lv Nodarbības ir vieta, kur klātienē tiek pasniegtas reālas nodarbības gan iesācējiem, gan vidēja līmeņa ģitāristiem, gan arī pro džekiem. Uz nodarbībām cilvēkus arī aicinām, jo tas ir vislabākais veids kā apgūt lietas – kad pretī sēž pasneidzējs. Mūsu skolnieki vēlāk spēj un vēlas analizēt pat ļoti sarežģītas nodarbības atkarībā no nospraustā mērķa.
Gaidām jaunas nodarbības jau drīzumā!!
Pauls
19 06 2012
Ir vēl viens ieteikums – ievietojiet rakstus arī par maz zināmām grupām un ģitāristiem, kuri mūsdienās ir baigie celmlauži, jo, manuprāt, nav tik ļoti interesanti lasīt par slešu vai Angusu Jangu, kuri jau vairākas dekādes nedara neko jaunu. Piemēram, Mattias IA Aklundh un viņa grupa Freak Kitchen, kuru Joe Satriani nosaucis par ģitārspēles nākotni un, piemēram, Tigrana Hamasyana grupas albums “Red Hail”, kur tiek sajaukts tīrs džezs ar metālu, progresīvo roku un armēņu nacionālo mūziku. Vienkārši sakot, jebkuram ģitāristam un mūziķim nāk par labu dažāda mūzika, neatkarīgi no tā vai viņš ir iesācējs vai ar pieredzi. Un Jūs tieši varētu būtu tie, kuri Latvijā esošos mūziķus un it īpaši ģitāristus ar šo maz populāro mūziku, bet ļoti kvalitatīvo. Ceru, ka jūs arī tā darīsiet, jo, manuprāt, tikai jums dotajā momentā ir nepieciešamie resursi.
Paldies par sapratni!
Pauls
19 06 2012
Labojums:
Un Jūs tieši varētu būtu tie, kuri Latvijā esošos mūziķus un it īpaši ģitāristus iepazīstinātu ar šo maz populāro mūziku, bet ļoti kvalitatīvo.
Andis
18 08 2015
Paldies, ļoti noderīgi. Vairāk tādu.